Máte skvělý nápad na podcast?
Je konečně čas proměnit myšlenku v realitu?
Tvorba podcastu může v začátcích vypadat jako ohromná výzva, ale nebojte se, není to tak složité, jak se může zdát.
Co potřebujete vědět než začnete tvořit podcast
Vaše téma
Začněme od samotného nápadu, co je cílem vašeho podcastu, jaké je vaše téma, kdo je vaše cílová skupina?
Tyto otázky jsou základními kameny vašeho podcastu. Určení těchto detailů vám ukáže směr vašeho podcastu, a budete moci naplánovat i první epizody.
Zvažte formát svého podcastu. Půjde o monolog, výukový podcast, vyprávění příběhů, budete podcast moderovat ve dvojici nebo půjde o rozhovory?
Kromě toho přemýšlejte o tom, jak často budete publikovat jednotlivé epizody. Ať už to bude týdně, každý druhý týden nebo ob den, ujistěte se, že to bude korespondovat s vaším rozvrhem, a vy tak zůstali konzistentní.
Název a popis podcastu
Popište svůj podcast potenciálním posluchačům a klientům. Vyberte si krátký, chytlavý a zapamatovatelný název. Název vašeho podcastu by měl být krátkým náhledem do tématu vašeho podcastu.
Vytvořte také popis, který vysvětlí o čem je váš podcast a kdo jste vy. Tento popis pomůže potenciálním posluchačům porozumět, co mohou od vašeho podcastu čekat, ještě před tím, než si ho pustí.
emailová série
Než začnete podcast
Uvažujete o svém novém podcastu, nebo už máte dokonce nějaký v hlavě, ale nejste si jisti jak teď postupovat?
Přihlaste se k této emailové sérii, díky které si zodpovíte všechny důležité otázky, a připravíte si materiál pro start vašeho podcastu.
Technické vybavení
Jednou z nejčastějších obav před samotným startem podcastu, je výběr správného mikrofonu.
Osobně začátečníkům nedoporučuji investovat do koupě nového mikrofonu dokud si neověří, že u podcastu opravdu zůstanou. Mohlo by se vám stát, že po prvních pár epizodách zjistíte, že tvorba podcastu není pro vás, a mikrofon by vám byl k ničemu.
Začněte klidně s mikrofonem, který máte na sluchátkách, a první epizody klidně nahrajte do mobilu.
Využít můžete i aplikace Audacity nebo například Wondershare Filmora, které pak můžete využít i na editaci nahraného materiálu.
Nahrávání
Pro nahrávání audia si zvolte pokud možno menší místnost s co nejmenší ozvěnou. Nábytek, koberce, závěsy i polštáře pomáhají tlumit dozvuk, takže když na to přijde, klidně nahrávejte v obýváku nebo v ložnici.
Kromě samotné epizody si na začátku můžete nahrát úvod a závěr, které pak vždy přidáte ke každému novému dílu podcastu.
Úprava audia
Úprava audia se může zdát jako náročná disciplína, a to, zcela upřímně, taky je.
Ale v dnešní době můžete využít i různé online nástroje k doladění kvality zvuku, i proto můžete nahrávat audio na obyčejný sluchátkový mikrofon. 😉
Nahrané audio si nejdříve sestříháte, můžete odstanit delší pauzy, mlaskání, přeřeky… a poté využijte například službu Auphonic, která váš hlas krásně doladí.
Nakonec můžete přidat i hudbu, pokud se do vašeho podcastu hodí, nebo přidejte hudbu jen k úvodu a závěru každé epizody.
Úprava zvuku zdokonaluje vaše epizody a dodává pocit profesionality.
Hosting podcastu
Existuje veliké množství hostingových platforem pro podcasty, ale pro začátečníky bych doporučila Spotify for Podcasters.
Tato služba spadá pod Spotify, a je zcela zdarma. Po založení se váš podcast objeví rovnou na Spotify, a samozřejmě je možné ji snadno přidat i na další platformy jako je Google Podcasts, Apple Podcasts, České podcasty, Seznam Podcasty…
Celé nastavení je poměrně intuitivní, ale kdybyste potřebovali pomoct, dejte mi vědět a vše spolu doladíme.
Start podcastu
Před spuštěním podcastu je fajn připravit si pár epizod, díky tomu můžete od samého začátku nabídnout posluchačům víc obsahu.
Po spuštění pak je zásadní propagace podcastu. Mluvte o svém podcastu na sociálních sítích, ve své komunitě, v emailiungu, sdílejte informace a ukázky z podcastu…
Motivujte posluchače aby zanechali hodnocení a recenzi, aby sledovali váš podcast, vytvořte blog propojený s podcastem.
Spuštění podcastu se zpočátku může zdát jako obrovská výzva plná nejrůznějších nástrah, ale jakmile se do toho pustíte a získáte větší praxi a víc a víc zkušeností, uvidíte, že to není žádná věda.
A pokud byste přecijen potřebovali pomoct, jsem tu pro vás.
Pokud se rozhodnete pro vlastní podcast, budu moc ráda když mi o tom dáte vědět. Přidejte se a napište mi na Facebooku ve skupině JSEM VIDĚT – tipy pro video/online/podcast, nebo se propojme na Instagramu, a pošlete mi odkaz na váš kanál. Moc ráda si váš podcast poslechnu.
A pokud potřebujete s podcastem nebo s videi pomoct, napište mi na online@jitkap.cz, domluvme se na konzultaci, nebo si pořiďte některý z mých kurzů.
emailová série
Než začnete podcast
Uvažujete o svém novém podcastu, nebo už máte dokonce nějaký v hlavě, ale nejste si jisti jak teď postupovat?
Přihlaste se k této emailové sérii, díky které si zodpovíte všechny důležité otázky, a připravíte si materiál pro start vašeho podcastu.
online kurz
ROZJEZD PODCASTU
Naučte se krok po kroku vytvořit vlastní podcast.
příprava – natáčení – úprava – publikování
To vše se naučíte v tomto kurzu.