JitkaP zkroťte svůj podcast - Jednotlivé kroky při tvorbě podcastu

Zkroťte svůj podcast – Jednotlivé kroky při tvorbě podcastu

Podcasty se stávají stále populárnějším nástrojem pro sdílení znalostí, příběhů a myšlenek… A i když se vám tvorba a správa podcastu může zdát náročná, a plná činností, které si musíte teprve osvojit, věřte mi, že s tím správným přístupem a nástroji to můžete zvládnout snadno a s radostí.

Pojďme se na to spolu podívat a zorientovat se, ať už se můžete pustit do produkce vlastího podcastu.
Čeká nás plánování, produkce, postprodukce a propagace.

Plánování podcastu

Výběr tématu epizody:
Prvním a zásadním krokem je výběr tématu pro vaši epizodu. Ujistěte se, že zapadá do celkového zaměření vašeho podcastu a bude lákat a zajímat vaši cílovou skupinu.

Rezervace hostů:
Pokud máte v podcastu hosty, teď je ten správný čas zajistit jejich účast na natáčení, ať už půjde o povídání online nebo naživo. Nezapomeňte, že host by měl ladit s vámi zvoleným tématem.

Sbírejte informace:
Posbírejte si, z různých zdrojů nebo od hostů, všechny potřebné informace předem, ať předejdete zmatku a stresu na poslední chvíli.

Plánování obsahu epizody:
Vytvořte si osnovu pro tuto epizodu vašeho podcastu. To vám pomůže udržet strukturu a zajistíte tak, že se ři natáčení pověnujete všem důležitým bodům zvoleného tématu.

Strategie epizody:
Zamyslete se nad tím, jak vaše epizoda zapadá do vaší celkové obchodní strategie. Svou výzvu k akci slaďte s tím, co momentálně propagujete a na co se zaměřujete.

Produkce podcastu

Optimalizace nahrávacího prostoru:
Připravte si nahrávací prostor tak, aby poskytoval optimální kvalitu zvuku. Odstraňte rušivé elementy, zajistěte klid a pohodlí pro nahrávání a vaše soustředění. (nezapomeňte si připravit sklenici vody nebo čaje)

Testování vybavení:
Před zahájením nahrávání si vždy otestujte nahrávací zařízení. Vyhněte se tak frustraci z toho, že byste po nahrávání zjistili že technika nefungovala, vybila se vám baretie, došel vám úložný prostor, ve zvuku bylo slyšet chrčení…

Osnova obsahu:
Během nahrávání se držte své osnovy nebo podkladového listu, ať neztratíte nit. A pokud ji ztratíte, jen jukněte do osnovy, a zase nit najdete.

Nez zacnete podcast emailova serie JitkaP

emailová série
Než začnete podcast

Uvažujete o svém novém podcastu, nebo už máte dokonce nějaký v hlavě, ale nejste si jisti jak teď postupovat?
Přihlaste se k této emailové sérii, díky které si zodpovíte všechny důležité otázky, a připravíte si materiál pro start vašeho podcastu.

Postprodukce

Střih:
Střih zvuku (i videa) může být časově náročný, takže si na tuto fázi vyhraďte dostatek času. Rozsah úprav bude záviset na vašich preferencích, od jednoduchého mixování až po detailní střih. Využít můžete například program Wondershare Filmora).

Vytvoření názvu, popisu a poznámek k epizodě:
Vymyslete poutavý název a popis epizody. V popisu sdílejte klíčové momenty, kapitoly epizody, odkazy a zdroje zmíněné v epizodě.

Transkript:
Přepište si svou epizodu (z mluveného slova na text) pomocí nástrojů jako je například TurboScribe.ai a přidejte ji na svůj web jako blogový článek.

Grafika:
Vytvořte si (třeba v Canvě) šablony pro grafiku epizody podcastu, včetně obrázků na sociální sítě…

Audio/video klipy:
Vytvořte a otitulkujte krátká videa, která plánujete použít pro propagaci. Využít můžete například nástroj Descript.

Plánování:
Naplánujte si zveřejnění epizody na své podcastové hostingové platformě (například Spotify for Podcasters) a webu.

Propagace

Výběr propagačních kanálů:
Propagujte svou epizodu na platformách, kde je vaše publikum nejaktivnější. Zvolte si sociální sítě (Instagram, YouTube, TikTok, Facebook, LinkedIn…), e-mailové newslettery, komunitní skupiny.

Oslovte hosty:
Pokud jste měli hosta, informujte ho o tom, že epizoda je vydaná, a poskytněte mu odkazy na epizodu a propagační grafiku kesdílení.

Nástroje pro správu projektů:
Používejte nástroje pro správu projektů, jako je například Notion, abyste mohli snadno sledovat plán a průběh tvorby a termíny jednotlivých epizod.

Při tvorbě podcastu možná narazíte na dílčí kroky, které se můžou trochu lišit, nebo které můžete někdy dokonce přeskočit.
Důležité je ujasnit si co od svého podcastu očekáváte, jaké jsou vaše cíle, jaké je vaše publikum, jaké jsou vaše časové možnosti, nebo co jste ochotni delegovat svému týmu.

Rozdělení tvorby do těchto čtyř fází – plánování, produkce, postprodukce a propagace – vám může pomoct celý proces lépe zvládnout.

Přeji vám, ať tvoříte svůj podcast (i videa) s radostí,  pamatujte, kdyby něco, napište mi ve skupině 🎥 JSEM VIDĚT – tipy pro video/online/podcast, nebo na online@jitkap.cz.

Pokud se rozhodnete pro vlastní podcast, budu moc ráda když mi o tom dáte vědět.
Přidejte se do Facebook skupiny
🎥 JSEM VIDĚT – tipy pro video/online/podcast, a pochlubte se tam, nebo se propojme na Instagramu, a pošlete mi odkaz na váš kanál.
Moc ráda si váš podcast poslechnu.

A pokud potřebujete s podcastem nebo s videi pomoct, napište mi na online@jitkap.cz, domluvme se na konzultaci, nebo si pořiďte některý z mých kurzů.

emailová série
Než začnete podcast

Uvažujete o svém novém podcastu, nebo už máte dokonce nějaký v hlavě, ale nejste si jisti jak teď postupovat?
Přihlaste se k této emailové sérii, díky které si zodpovíte všechny důležité otázky, a připravíte si materiál pro start vašeho podcastu.

online kurz
ROZJEZD PODCASTU

Naučte se krok po kroku vytvořit vlastní podcast.

příprava – natáčení – úprava – publikování

To vše se naučíte v tomto kurzu.